Savjeti za uštedu energije
Savjeti za uštedu energije prvenstveno se odnose na grijanje, hlađenje i klimatizaciju, rasvjetu, uredsku opremu, upotrebu vode, način uštede energije te ostale načine.
Grijanje
U poslovnim zgradama, postoje različite vrste sustava grijanja, vrsta, učinkovitost i toplinska izolacije utječu na velike razlike u troškovima. Ipak, jedno je sigurno: grijanje, ventilacija i klimatizacija odgovorni su za najznačajniji udio u ukupnoj potrošnji energije zgrade, uglavnom oko 40-60% u uredima. Stoga je ušteda na grijanju jedan od najboljih načina za smanjenje ukupne potrošnje energije!
- Smanjite grijanje. Optimalna temperatura u uredima je 21 °C zimi.
- Za prozračivanje prozore otvorite široko, ali samo na kratko vrijeme (maksimalno 5 – 10 min).
Dok pokušavate uštedjeti na grijanju, osigurajte udobnost i muških i ženskih kolega. U uredskim zgradama temperature se često temelje na starim standardima koji u obzir uzimaju metabolizam muškaraca. Međutim, žene uglavnom imaju nižu metaboličku stopu zbog sastava tijela te više vole toplije prostorije i trebaju manje klimatizacije.
Rasvjeta
- Sustavi uredske rasvjete odgovorni su za 15-30% potrošnje električne energije u uredu. Moderna i energetski učinkovita rasvjeta često može smanjiti potrošnju energije do 50%.
- Dobro kontroliran, visokokvalitetan i energetski učinkovit sustav rasvjete u kombinaciji s prirodnim svjetlom smanjuje troškove održavanja i može pružiti učinkovito i ugodno radno okruženje za zaposlenike.
- Zamolite zadnju osobu koja izlazi iz ureda da ugasi svjetla. Razmislite o korištenju vremenskih prekidača i senzora pokreta za unutarnju i vanjsku rasvjetu.
- Koristite dnevnu svjetlost kad god je to moguće. Prirodnija je od umjetnog svjetla i ne troši energiju. Rastvorite zavjese i rolete tijekom dana.
- Koristite samo nužna svjetla. Ugasite suvišnu rasvjetu u hodnicima, stepeništima, skladištima, i sl., osim ako nije potrebno iz sigurnosnih razloga.
- Osigurajte odgovarajuće osvjetljenje za zadatke i raspored u uredu.
- Za rasvjetu koristite štedne žarulje, poput LED žarulja ili CFL.
Uredska oprema
Računalna oprema troši više od 25% ukupne energije u komercijalnom sektoru – računalni sustavi zahtijevaju više energije nego prije, zbog faktora poput bržih video kartica ili procesora, većih tvrdih diskova i ostalih komponenti. Dobra vijest je da s nekoliko malih prilagodbi možemo uštedjeti značajnu količinu energije povezane s našim korištenjem računala.
-
- Regulirajte svjetlinu – Smanjivanje svjetline monitora računala također štedi energiju. Konfigurirajte svoj monitor da se isključi ili uđe u način rada uštede energije nakon 20 minuta neaktivnosti ili manje.
- Isključite monitor umjesto korištenja „screensavera“.
- Isključite računalo, osim ako dijelite mape s drugim korisnicima ili koristite udaljenu radnu površinu za pristup računalu. Prije izlaska iz ureda provjerite je li isključen sav hardver i dodatna periferna oprema.
- Uključite svu opremu u pametni produžni kabl – omogućuje vam da daljinski upravljate sa uređajima i postavite raspored paljenja u određeno vrijeme.
- Stand-by – postavite računala, fotokopirne uređaje i ostale strojeve u stanje pripravnosti / spavanja / suspendiranja tijekom radnog vremena. Svakako pripazite da sva oprema bude isključena iz mreže, a ne ostavljena u stand-by načinu rada na kraju radnog dana
-
Upotreba vode u uredu
U tipičnom uredu potroši se oko 28 litara vode dnevno ili 6000 litara godišnje po zaposleniku! Iako to često zaboravljamo, korištenje vode je također energetsko pitanje. Npr. vodu iz slavine koju pijete treba crpsti iz zemlje i distribuirati, zatim pročistiti za potrošnju, a toplu vodu treba zagrijati. Da ne spominjemo energiju koja se koristi za popravak oštećenja i održavanje sustava. Redovitim održavanjem i s nekoliko manjih promjena u ponašanju možemo smanjiti potrošnju vode i još uvijek imati istu razinu udobnosti.
- Redovito mjerenje potrošnje vode – prikupljajte mjesečne podatke o potrošnji kako biste mogli pratiti promjene potrošnje.
- Redovito održavajte svoje zgrade kako biste identificirali eventualna puknuća i gubitke. Zamolite svoje kolege da nadležnoj osobi iz održavanja prijave curenje u kupaonicama i kuhinjama
- Uspostavite smjernice za uštedu vode u kuhinji npr. ne perite suđe u tekućoj vodi, koristite stroj za pranje posuđa samo kada je pun, grijte samo onoliko vode za čaj ili kavu koliko je stvarno potrebno, itd.
-
Klimatizacija, ventilacija i kvaliteta zraka
Odgovarajuća ventilacija i dobra kvaliteta zraka u prostoru su neophodni – potreban vam je svjež zrak i zaštita od vlage i kondenzacije u uredskoj zgradi. Neodgovarajuće prozračivanje može trošiti energiju i koštati mnogo novca, i važno je pokušati postići ravnotežu između dobre kvalitete zraka/ugodnog unutarnjeg okruženja i racionalne potrošnje energije. Ako se potrudite održati čisti zrak unutar prostora, morat ćete se manje oslanjati na ventilaciju i možete značajno smanjiti svoj ugljični otisak i troškove.
Kako biste smanjili potrošnju energije za ventilaciju i istovremeno osigurali dobru kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru:
- održavajte podove čistim;
- stavite veliku podnu prostirku ispred ulaznih vrata kako biste smanjili količinu prljavštine koja se unosi u ured;
- smjestite značajne izvore emisija, poput velikih kopirnih strojeva, izvan radnih prostorija i ureda, u prostorije u kojima se ne boravi stalno;
- koristite prirodne i netoksične deterdžente, sredstva za čišćenje i osvježivače zraka;
- održavajte zdravu razinu vlažnosti od oko 40% – 60% kako biste spriječili razvoj grinja i plijesni;
- koristite prirodnu ventilaciju, omogućite ulaz svježeg zraka u ured;
- redovito održavajte svoje klima uređaje i ostale sustave u zgradi;
- ozelenite ured pomoću biljaka.