Steel Panther priredio žestoku glam metal zabavu u Tvornici
Poznati američki satirični glam metal bend Steel Panther prošlog je tjedna ponovno posjetio Hrvatsku, te je još jednom priredio humorističnu, ali žestoku glam metal zabavu u Tvornici Kulture.
Ovaj, sada već legendarni bend, još od 2008. godine (odnosno 2000. godine kada je djelovao pod drugim imenom), oživljava dekadenciju i divlji glam rock zvuk 80tih (posebno njegovu Los Angeles Sunset Strip inačicu po uzoru na legendarne bendove kao što su Van Halen, Motley Crue, Poison, Guns ‘n Roses i drugi), no Steel Panther to radi ‘s migom’, odnosno obilnom dozom humora. Iako Panther svojom pojavom i tekstovima jasno daje do znanja da se radi o dobronamjernom parodiranju stila gorespomenutih bendova, njihov muzički izričaj nije nimalo smiješan.
Kvaliteti i žestini Steel Pantherovog zvuka i nastupa mogla je posvjedočiti i zagrebačka publika, koja je imala priliku vratiti se u neprežaljene 80-te i doživjeti djelić dekadencije ovog ludog i nezaboravnog desetljeća. Iako se frontmen Michael Starr, girarist Satchel, basist Spyder i bubnjar Stix Zadinia prije i tijekom izvođenja pjesama dobro zabavljaju, a neki bi mogli reći i rugaju iz današnje perspektive komičnim obilježjima glama, neupitno je da ono što rade, rade iskreno i s ljubavlju prema ovom izričaju.
Tako su se, između izvedenih hitova poput Death to All But Metal, Asian Hooker, Gloryhole, 17 Girls In A Row i Party Like Tomorrow Is The End of the World, članovi benda dobro zabavljali zbijajući često infantilne i vulgarne šale na svoj račun, na račun publike te na račun legendarnih glam rock bendova, što je ponekad cijeli nastup dovodilo na granicu neukusa. No, znajući o kakvom se bendu radi, na sreću spomenutu granicu u niti jednom trenutku nisu prešli.
Mora se spomenuti da je glavna okosnica Steel Pantherovog humora upravo poigravanje sa stereotipima iz vremena glama, ponajviše onim o groupie djevojkama, seksu iza pozornice te konzumaciji droga (s preferencijom prema određenom bijelom prahu posebno popularnom u spomenutom desetljeću). Kao primjer Pantherovog ‘plesa po rubu’ može se navesti njihovo pozivanje mlade gledateljice na pozornicu te zbijanje šala o tome što će oni njoj (i ona njima) raditi nakon koncerta, kao i pozivanje većeg broja ženske publike na pozornicu prilikom izvođenja hita 17 Girls In A Row (mislim da je ovdje svima jasno na što se aludira). No, kao što sam već spomenuo, u humorističnoj atmosferi iskusni Panther izbjegao je opasnost da sve skupa pređe u vulgarnost.
Upravo taj ‘humoristični’ dio koncerta je i jedina mana, jer od sat i trideset minuta nastupa, barem trideset minuta bend je proveo zbijajući šale, te samim time nije bilo vremena za izvesti brojne hitove koje je publika bez sumnje očekivala. No, unatoč tome, sudeći po reakcijama tijekom izvođenja pjesama, ali i tijekom humorističnih ‘skečeva’, publika nije mogla sakriti svoje oduševljenje.
Važno je još dodati kako se bendu u jednom trenutku na pozornici pridružio i Dino Jelusick, njihov dugogodišnji prijatelj, no može se reći da se možda i nije najbolje snašao u samom humorističnom dijelu nastupa. Međutim, njegovim glasovnim sposobnostima se zaista ništa ne može prigovoriti. Uzimajući u obzir kako je Steel Panther već nastupao u Zagrebu prije samo dvije godine (2022.), Dino će bez sumnje imati još prilika za pokazati svoju ‘neozbiljnu’ stranu s bendom, i to pred domaćom publikom.
Tekst, foto: J.M. / Brija.com